niedziela, 20 listopada 2011

Tapenada (pasta z czarnych oliwek)

- 1 mały słoik czarnych oliwek
- około 50 ml oliwy
- 1 ostra papryczka albo chili w proszku
- 1 łyżka pietruszki
- 1 ząbek czosnku
- 1 łyżka octu balsamicznego
- sól

Podawać z grzankami, bagietką.

sobota, 15 października 2011

Dynia na kwaśno



10 kg miąższu dyni
2,5 kg cukru
nie mniej niż 0,75 l octu spirytusowego 10%
goździki (co najmniej 30 szt)
cynamon w proszku lub korze

Miąższ (pokrojony w dowolnej wielkości kostki), zasypać 2 kg cukru i odstawić na kilka godzin (noc).
Odcedzić dynię (syropu nie wylewać!).
Syrop zagotować dodając resztę cukru i przyprawy. Możnaa zebrać szumowiny.
Do gotującej zalewy wrzucić odcedzoną dynię. Doprowadzic do wrzenia (uważać na przypalanie sie dyni na dnie) i po doprowadzeniu całej masy do wrzenia gotować na ogniu (ze spokojnym wrzeniem) 15 do 30 min (twardość wg gustu). Pakować do słoików i GOTOWE.

NIE PRZEJMOWAĆ SIE SMAKIEM w trakcie gotowania. Zalewa wydaje sie za kwaśna a miąższ dyni bez smaku. Dopiero kilkudniowe przechowanie wyrównuje i zakwasza dynię.

czwartek, 30 czerwca 2011

Szaszlyki z truskawek

Produkty:
- truskawki
- miód
- ocet balsamiczny
- ekstrakt waniliowy
- świeża bazylia

Przygotowanie:
Sos: dwie łyżki stołowe miodu, jedna łyżką octu balsamicznego, pól lyzeczki ekstraktu waniliowego, szczypta soli.
Truskawki przeciete wzdłuż na pól nabijamy na patyczki na przemian z dwoma listkami bazylii. Całość smarujemy sosem.
Smazymy na bardzo rozgrzanym grillu przez ok. 30 sekund po każdej stronie.
Po zakonczeniu pokropic marynata. Podawać z zimnym wytrawnym winem, najlepiej wermutem.

środa, 8 czerwca 2011

Jambalaya z kurczakiem i kiełbasą chorizo

Składniki:
4 udka kurczaka, 1,5 łyżki oliwy, 250 g hiszpańskiej kiełbaski chorizo (lub innej ostrej z papryką), 1 duża cebula (posiekana), 1 zielona papryka (pokrojona w paski), 1 czerwona papryka (pokrojona w paski), 3 ząbki czosnku (posiekane), 1 łyżka papryki w proszku (najlepiej wędzonej), 1/2 łyżeczki kuminu, 1 szklanka krojonych pomidorów z puszki, 1,5 szklanki ryżu, 2,5 szklanki bulionu drobiowego, sól i pieprz

Przepis:
Rozgrzewamy piekarnik do 150°C. Kurczaka oprószamy solą i pieprzem. W dużej brytfance lub na patelni rozgrzewamy oliwę i podsmażamy kurczaka na złoty kolor. Odkładamy na bok. Na tłuszcz wrzucamy cebulę i chorizo. Podsmażamy 2 minuty, dodajemy paprykę i czosnek. Smażymy kolejne 2 minuty. Na końcu dodajemy paprykę i kumin. Smażymy 3 minuty. Dodajemy pomidory i ryż, dokładnie mieszamy, wlewamy bulion i doprowadzamy do wrzenia. Na wierzchu układamy kawałki kurczaka, przykrywamy folią aluminiową i wstawiamy do piekarnika. Pieczemy 25 minut, wyjmujemy i zostawiamy pod folią jeszcze na 10 minut.

Makaron ze szparagami

Składniki:
230 g makaronu penne, 1 łyżka soli, 2 łyżki oliwy, ok. 1/2 kg szparagów (bez grubych końców; pokrojone w kawałki), 1 szklanka bulionu drobiowego, 1 łyżka skórki otartej z cytryny, 1 ząbek czosnku (zmiażdżony), 1/4 szklanki startego sera pecorino, 1/2 łyżeczki soli, 1/2 łyżeczki pieprzu

Przepis:
Makaron gotujemy w osolonej wodzie według opisu na opakowaniu. Na dużej patelni rozgrzewamy oliwę, wrzucamy szparagi i smażymy 3 minuty, mieszając od czasu do czasu. Zdejmujemy z patelni i trzymamy w cieple. Na patelnię wlewamy bulion, dodajemy skórkę cytrynową i czosnek. Gotujemy, aż płyn odparuje do objętości 1/2 szklanki (ok. 6 minut). Wrzucamy szparagi, odcedzony makaron i starty ser. Doprawiamy solą i pieprzem.

Sałatka ze szpinakiem, mozzarellą i suszonymi pomidorami

Składniki:
Sałatka: 4 garście młodego szpinaku, 2 małe pomidory (pokrojone w plastry), kilka listków bazylii, 120 g mozzarelli (porwanej na kawałki), 1/4 szklanki suszonych pomidorów z oliwy, sól i pieprz Sos: 3 łyżki octu balsamicznego, 3 łyżki oliwy, 1 ząbek czosnku (zmiażdżony), 1 łyżka musztardy gruboziarnistej, 1 łyżka miodu, sól i pieprz

Przepis:
W misce mieszamy składniki sałatki, oddzielnie mieszamy składniki sosu. Polewamy sałatkę i delikatnie mieszamy.

środa, 27 kwietnia 2011

Chleb z ziarnami

Składniki:
1 kg mąki pszennej
7 dag drożdży
7 łyżek płatków owsianych górskich
1 łyżka kminku lub czarnuszki
ziarno sezamowe
1 łyżka cukru
2 łyżeczki soli
2 łyżki wody
2 łyżki mąki

Z drożdży, cukru, wody i mąki przygotować rozczyn i odstawić w ciepłe miejsce do wyrośnięcia. Mąkę przesiać do miski, dodać płatki owsiane, kminek lub czarnuszkę, sól, rozczyn i wyrabiać drewnianą łyżką, aż ciasto nabierze konsystencji gęstej śmietany, dolewając 3-4 szklanki przegotowanej wystudzonej wody. Odstawić pod przykryciem, aby podwoiło objętość. Do wysmarowanych masłem lub margaryną foremek włożyć wyrośnięte ciasto, posypać sezamem i odstawić w ciepłe miejsce. Gdy ciasto wypełni całkowicie foremki, wstawić je do piekarnika nagrzanego do temperatury 180°C i piec około 50 minut, do zrumienienia.

czwartek, 21 kwietnia 2011

Jajka faszerowane po florencku

Sos:
Szpinak rozdrobniony, czosnek, majonez, koperek świeży
Do smaku: cukier, sól, pieprz, sok z cytryny.

Farsz do jajek
ugotowane żółtka, tuńczyk w oleju, 2 łyzki majonezu

Jajka nadziewać farszem. Układać na półmisku z sosem szpinakowym.

piątek, 18 marca 2011

Crepes Suzette

Naleśniki:
250 g mąki,
szczypta soli,
2 jajka + 2 żółtka,
500 ml mleka, 3 łyżki cukru,
2 łyżki likieru pomarańczowego (np. Grand Marnier),
3 krople ekstraktu waniliowego,
100 g masła

Sos: 
150 g masła,
3-4 łyżki cukru,
skórka otarta z 1 cytryny,
100 ml soku i 1 łyżeczka skórki otartej z mandarynek,
75 ml likieru pomarańczowego,
50 ml koniaku

Mąkę przesiewamy, dodajemy sól, jajka oraz żółtka i, stopniowo wlewając mleko, wyrabiamy ciasto na gładką masę o konsystencji rzadkiej śmietany. Dodajemy cukier, likier, ekstrakt waniliowy, mieszamy, przykrywamy i odstawiamy na godzinę do lodówki. Przed smażeniem dodajemy 1 łyżkę zrumienionego płynnego masła i nieco cieplej wody, jeśli ciasto jest za gęste. Na pozostałym maśle smażymy cieniutkie naleśniki (pierwszy sobie odpuszczamy, i tak będzie kiepski). Trzymamy w cieple. Robimy sos. Rozpuszczamy masło z cukrem, a gdy się zezłoci, dodajemy sok oraz skórkę z mandarynek i likier pomarańczowy. Zagotowujemy i zmniejszamy ogień. Połową sosu nasączamy naleśniki, składamy dwa razy na pół i podgrzewamy w pozostałym sosie. Gorące polewamy koniakiem i po chwili podpalamy. Podajemy płonące.

sobota, 12 marca 2011

Focaccia z cebulą i oliwkami

25 g świeżych drożdży
szczypta cukru
400 ml wody
650 g mąki (różnej)
0,5 łyżeczki soli
1 łyżka oliwy z oliwek
2 czerwone cebule
20 g czarnych oliwek

Zagnieść ciasto, cebula i oliwki na wierzch (cebula może też być wkrojona do środka). Piec w piekarniku.

piątek, 11 marca 2011

Bruschetta z groszkiem

Składniki: 250 g mrożonego groszku, 1 suszona papryczka chilli, 2 ząbki czosnku + dodatkowy do grzanek, 3 łyżeczki oliwy extra vergine, 1/2 szklanki liści mięty (posiekanej), pieprz, 1 łyżka startego parmezanu, 1/2 bagietki

Przepis: Rozmrożony groszek, podgrzewamy na parze przez 5 minut. Miażdżymy widelcem z chilli i czosnkiem. Mieszamy z oliwą i miętą, doprawiamy pieprzem. Podpiekamy lub tostujemy kromki bagietki, każdą nacieramy czosnkiem. Smarujemy kromki pastą z groszku i oprószamy parmezanem.

Zupa z białej fasoli

Składniki: 4 plastry boczku (pokrojone w kostkę), 2 średnie cebule (posiekane), 1 łodyga selera naciowego (posiekana), 1 średnia marchewka (pokrojona w kostkę), 1 czerwona papryka (pokrojona w kostkę), 1/2 szklanki wytrawnego sherry (opcjonalnie), 1 łyżka mąki, 1/2 łyżeczki suszonego tymianku, 5 szklanek bulionu drobiowego, 2 puszki białej fasoli, 1/2 szklanki mleka, sól i pieprz

Przepis: W dużym garnku podsmażamy boczek, aż wytopi się tłuszcz. Osuszamy na ręczniku papierowym. Na tłuszczu smażymy cebulę, selera, marchewkę i paprykę, aż warzywa zmiękną. Zwiększamy ogień, wlewamy sherry i gotujemy, aby odparowało. Zmniejszamy ogień, wsypujemy mąkę z tymiankiem. Smażymy 2 minuty, mieszając. Wlewamy bulion i gotujemy 5 minut. Dodajemy odsączoną fasolę i mleko. Doprawiamy do smaku.

piątek, 4 lutego 2011

Toskańska zupa ziemniaczana

Składniki: 500 g małych ziemniaków, 3 białe kiełbaski, 1 średnia cebula (posiekana), 2 łyżki masła, ok. 1 l bulionu drobiowego, 1 łyżeczka ziół prowansalskich, sól i pieprz, 2/3 szklanki śmietany, 2 garście szpinaku lub jarmużu (posiekanego)

Przepis: Ziemniaki gotujemy w osolonej wodzie przez 10 minut, nie powinny być za miękkie. Na patelni podsmażamy pokruszoną kiełbaskę i cebulę na maśle. Mieszamy w garnku z ziemniakami. Na patelnię wlewamy szklankę bulionu i zeskrobujemy wszystkie przysmażone resztki. Przelewamy do garnka z ziemniakami. Wlewamy jeszcze szklankę bulionu, doprawiamy ziołami, solą i pieprzem. Doprowadzamy do wrzenia, zmniejszamy ogień, przykrywamy i gotujemy kilka minut. Wlewamy pozostały bulion i gotujemy, aż ziemniaki będą miękkie. Dodajemy śmietanę i posiekany szpinak lub jarmuż.

piątek, 21 stycznia 2011

Placki z tuńczyka z sosem jogurtowym

Składniki: Sos: 1/4 szklanki jogurtu naturalnego, 1 łyżeczka soku z cytryny, 1 łyżka posiekanej cebuli, 1 łyżeczka suszonego koperku, szczypta soli
Placki: 2 puszki tuńczyka w sosie własnym (odcedzonego i podzielonego na płatki), 2 jajka, 2 szklanki grubej bułki tartej, 2 pietruszki (starte), 1/2 cebuli (drobno posiekanej), sól i pieprz, 1 łyżka dowolnej mieszanki przypraw, 1 łyżeczka suszonego koperku, 1/2 szklanki startego sera żółtego, ok. 1 szklanki oleju do smażenia

Przepis: Mieszamy składniki dipu i odstawiamy. W dużej misce mieszamy wszystkie składniki na placki (tylko 1/2 szklanki bułki tartej). W głębokiej patelni rozgrzewamy mocno olej. Z masy formujemy placuszki, obtaczamy w reszcie bułki tartej. Smażymy po 3 minuty z każdej strony i układamy na ręcznikach papierowych, aby pozbyć się nadmiaru tłuszczu. Podajemy z dipem jogurtowym.