piątek, 20 sierpnia 2010

Sałatka z borówkami, prosciutto i melonem

Składniki: 2 łyżki oliwy, skórka otarta z limonki, 2 łyżki natki pietruszki (posiekanej), 2 łyżki liści kopru włoskiego (posiekanego), 1/2 łyżeczki soli, 1/4 łyżeczki ziaren anyżu (roztartych), 2 szklanki borówek amerykańskich, 1 mała bulwa kopru włoskiego (pokrojona w paski), 12 plastrów prosciutto, 1/2 melona kantalupa (pokrojonego w kliny)

Przepis: Mieszamy pierwsze 7 składników, doprawiamy solą i pieprzem. Łączymy z jagodami i fenkułem. Odstawiamy na 15 minut. Na talerzach rozkładamy plastry szynki i kawałki melona, przykrywamy jagodami, fenkułem i dressingiem.

poniedziałek, 16 sierpnia 2010

Suszone pomidory

Pomidory podłużne - można spróbować też z innymi ale te wychodzą najlepiej. Łyżką wydrążamy gniazdo nasienne. I tak robimy ze wszystkimi pomidorami, następnie każdą połówkę (łódeczkę) lekko solimy.

Gdybyśmy chcieli zrobić je jak włosi to trzeba byłoby suszyć te pomidory w słońcu 4 dni co jest nierealne w naszym klimacie i kłopotliwe - dlatego wkładamy poukładane na blachach ciasno do piekarnika. Nastawiamy niską temperaturę w granicach 60 – 70 stopni, uchylamy drzwiczki i tak się suszą. Jeżeli mamy opcje termoobiegu to znacznie ułatwia i przyspiesza proces suszenia. Pomidory w trakcie suszenia znacznie się zmniejszają. Wyjmujemy je, gdy są suche, brzegi im się marszczą ale jeszcze nie wyschły na wiór. Wkładamy wszystkie do miski, posypujemy ziołami głównie bazylią, tymiankiem, oregano i koniecznie na 5 kg (świeżych pomidorów) dodajemy co najmniej łyżkę octu. Mieszamy dokładnie, można dodać jeszcze trochę suszonego czosnku ale nie koniecznie.

Takie pomidory wkładamy do wysterylizowanych słoików, nie więcej niż do 3/5 wysokości. Następnie zalewamy gorącym olejem roślinnym. Ja nie mam, więc i nie używam termometru do oleju a czekam aż zacznie lekko pachnieć i widać unoszące się drobniutkie bąbelki powietrza, tu trzeba polegać na własnym wyczuciu. Po zalaniu do pełna bo pomidory muszą być całe zalane i same z siebie dość mocno chłoną olej, zakręcamy pokrywką i ustawiamy do góry dnem. Same się wekują. Smaczne są już na drugi dzień jak tylko olej wystygnie. W takiej zalewie wytrzymują kilka lat - chociaż nie sądzę, żeby przetrwały ...

poniedziałek, 9 sierpnia 2010

Ogórki w zalewie musztardowej

Zalewa (na ok 9 słoików 0,33 l):
1 l wody
3/4 szklanki octu 10%
2 łyżki soli
1 łyżka cukru

Wszystko zagotować.
Do przestudzonej zalewy dodać 5 łyżek musztardy, dobrze roztrzepać trzepaczką lub mikserem.
Ogórki obrać, większe pokroić na pół.
Ogórki włożyć do słoika, dorzucić: 1 ziele angielskie, 1-2 ząbki czosnku, koper zielony, listek laurowy. Zalać zalewą, zakręcić, pozostawić na ok. 30 min.
Pasteryzować 3-4 min.

Papryka w zalewie miodowej

Zalewa:
3,5 szklanki wody
1 szklanka cukru
1 szklanka octu
2 łyżki soli
1 łyżka miodu
3-4 ząbki czosnku
ziele angielskie
liść laurowy